Aasmund Vinjes gate 7A
Aasmund Vinjes gate 7A
Nøkkelinformasjon
Beliggenhet
Eiendommen har en rolig og stille beliggenhet blant Mandals eldre og flotte trehusbebyggelse i Øvrebyen. Området er lite trafikkert og har alle Mandals fasiliteter i kort gangavstand fra boligen.Parkering
Rett til en parkeringsplass, felles innkjørsel med nabo vegg i vegg. Forøvrig bosone-parkering i område.Hvitevarer
Alle integrerte hvitevarer (herunder eventuell oppvaskmaskin om det står i boligen på visningstidspunkt) på kjøkken følger med i handelen. Øvrige hvitevarer medfølger ikke dersom ikke det blir avtalt. Medfølgende hvitevarer følger i den stand de er på visning og gir ikke reklamasjonsgrunnlag.Adkomst
Se kart i finn-annonsen eller kontakt megler for detaljert veibeskrivelse.Innhold
Innhold
Det foreligger ingen tegninger fra byggeår, men det foreligger tegninger datert 2004 da boligen gjennomgikk en betydelig modernisering. Dagens bruk er endret fra disse tegningene.I første etasje er vaskerom omtalt som bod, bad i andre etasje er omtalt som bod og loftet er kun godkjent som uinnredet loft. Disse rommene skulle vært bruksendret fra tilleggsdel til hoveddel.
Tomt
Tomten er felles med nabo vegg i vegg. Det er usikre grenser mellom disse tre bygningene i tunet, men det er tidligere gitt Aasmund Vinjes gate 6 gnr 160 bnr 7 bruksrett til del av tomt, som begrenses til gangadkomst til bolig. Arealet vil trolig være større enn 175 kvm på tomten ettersom det står i tidligere dokumenter at denne tomannsboligen deler innkjørsel til parkering. Eiendommen har ufullstendige grenser mellom seg. Grensene er ikke oppmålt etter dagens standard og kjøper må kunne forvente avvik i både areal og grensene.Det er opplyst ved salg av Aasmund Vinjes gate 6 følgende: "Selger opplyser at parkeringsarealet/uteområdet mellom husene disponeres av naboene , og dette må legges til grunn av ny eier. Lindesnes kommune v/Håkon Heddeland opplyser om følgende: "Ref. telefonsamtale vedrørende grensebeskrivelse. Jeg har ikke klart å finne grensebeskrivelse som definerer grensen mellom eiendommene 160/7 og 160/8 (gnr/bnr.). Jeg har undersøkt kommunen sitt oppmålingsarkiv, grunnboken, digitalarkivet og statskonduktørens protokoll. De ytre grenselinjene er beskrevet av statskonduktøren i 1927 (se vedlagt). Eiendommen ble den gang benevntsom Tvergaten 6 og 7 . Eiendomsbenevnelsen har siden blitt endret til gnr/bnr. 160/7 og 160/8 uten at det er holdt skylddeling eller kartforretning over den interne delelinjen. Min oppfatning er derfor at det aldri har blitt avholdt noen form for grenseoppgang av statskonduktøren eller av kommunen over grensen mellom eiendommene 160/7 og 160/8. Det kan bestilles oppmålingsforretning over eiendomsgrensen dersom partene har behov for å klarlegge eksisterende eiendomsgrenser etter dagens nøyaktighetskrav."
Eier av Aasmund Vinjes gate 7a opplyser at hun bruker uteområde foran sin del av boligen.
Standard
Standard
Se tilstandsrapport i salgsoppgavenVei, vann, avløp
Offentlig vei, vann og kloakk.Energi
Oppvarming
Vedovn i stue, varme i gulv på begge badene og kjøkken, samt gang i 1. og 2. etg.Vegg-/fastmonterte ovner som står i boligen ved framvisning medfølger i handelen.
Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner, så følger det heller ikke med ovner i disse rommene.
Økonomi/drift
Omkostninger
3 100 000,00 (Prisantydning)Omkostninger
14 200,00 (Boligkjøperforsikring * (valgfritt))
77 500,00 (Dokumentavgift)
545,00 (Tinglysningsgebyr pantedokument)
545,00 (Tinglysningsgebyr skjøte)
--------------------------------------------------------
78 590,00 (Omkostninger totalt (uten Boligkjøperforsikring ))
92 790,00 (Omkostninger totalt (med Boligkjøperforsikring ))
--------------------------------------------------------
3 178 590,00 (Totalpris inkl. omkostninger (uten Boligkjøperforsikring ))
3 192 790,00 (Totalpris inkl. omkostninger (med Boligkjøperforsikring ))
--------------------------------------------------------
Boligkjøperforsikring
Å kjøpe en bolig er for de fleste den største økonomiske investeringen i livet og ikke noe du gjør hver dag. Vet du hvilke rettigheter du har som boligkjøper og vet du når du har et rettmessig krav dersom uforutsette problemer dukker opp?Vedlagt i salgsoppgaven følger informasjon om Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene.
Les mer om forsikringen i vedlagte materiell eller på help.no.
Eierskifteforsikring
Selger har valgt å ikke tegne boligselgerforsikring. Selgers egenerklæring er en del av salgsoppgaven og bør leses før budgivning.Oppvarming
Oppvarming
Vedovn i stue, varme i gulv på begge badene og kjøkken, samt gang i 1. og 2. etg.Vegg-/fastmonterte ovner som står i boligen ved framvisning medfølger i handelen.
Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner, så følger det heller ikke med ovner i disse rommene.
Diverse
Diverse
Det gjøres oppmerksom på at interiørtegningene som ligger vedlagt prospektet er skissetegninger utarbeidet av Exbo og viser hvordan boligen er benyttet i dag. Tegningene er ikke målsatt eller juridisk bindende men kun ment som veiledende interiørtegninger.Det forutsettes at skjøtet tinglyses på ny eier. Hvis kjøper ikke ønsker en hjemmelsoverføring av eiendommen til seg, må det tas forbehold om dette i budet.
Reguleringsplan
Boligen ligger i bebygd område som er godkjent for bolig og bevaring av bygninger.Reguleringsplan: Id 20, Mandal sentrum
Stadfestet/sist endret: 14.09.2006.
Vi gjør oppmerksom på at det kan foreligge fremtidige planer hos kommunen for området rundt eiendommen, som megler ikke har mottatt opplysninger om.
Bygningene i SEFRAK-registeret kan være tillagt spesielle restriksjoner. Man må påregne at kommunen tar en vurdering av verneverdien før det eventuelt blir gitt løyve til å endre, flytte eller rive bygningen.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen og dette har virket inn på avtalen. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen "som den er", og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Lov om hvitvasking
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Lov om hvitvasking innehar også strenge regler om kontroll av legitimasjon fra alle parter i handelen, herunder, selger, kjøper og fullmektiger for disse.Budgivning
Alle bud skal inngis skriftlig til megler. Det første budet skal inngis på budskjema påført budgivers signatur. I tillegg må budgiver ha legitimert seg. Senere bud kan inngis per e-post, SMS eller per fax til megler. Bud kan også inngis via budgivningsplattform på nett eller app. Velges denne løsning, er det ikke krav til å sende det første budet på budskjema. Megler skal så snart som mulig bekrefte skriftlig ovenfor budgiver at bud er mottatt.Bud som ikke er skriftlig, eller som har kortere akseptfrist enn til kl. 12.00 dagen etter siste annonserte visning, vil ikke bli formidlet til selger. Et bud er bindende for budgiver når budet er kommet til selgers kunnskap. Selger står fritt til å akseptere eller forkaste ethvert bud, og er således ikke forpliktet til å akseptere det høyeste budet på eiendommen.
Megler skal, i den grad det er nødvending og mulig, informere de involverte i budrunden skriftlig om status i budgivningen. Megler er forpliktet til å legge til rette for en forsvarlig avvikling av budrunden, og for at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må ethvert bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist. Selger må skriftlig akseptere budet før budaksept kan formidles til budgiver. Budforhøyelser bør derfor ha akseptfrist på minimum 30 minutter fra budet inngis.
Selger og kjøper har krav på å få utlevert kopi av budjournalen straks etter at handel er kommet i stand. Alle som har inngitt bud på eiendommen kan på forespørsel få en kopi av anonymisert budjournal etter at budrunden er avsluttet.
For øvrig vises det til «Forbrukerinformasjon om budgivning», som er vedlagt salgsoppgaven.
Ferdigattest
Det foreligger ingen ferdigattest eller midlertidig brukstillatelse fra da bygget var nytt. Søknadspliktige tiltak skal avsluttes med ferdigattest, som utstedes av kommunen når det foreligger nødvendig sluttdokumentasjon og erklæring om ferdigstillelse fra tiltakshaver eller ansvarlig søker.På eldre boliger er det ikke uvanlig at ferdigattest har uteblitt. For tiltak som er omsøkt før 1. januar 1998 er det ikke lenger mulig å få utstedt ferdigattest. Dette i henhold til plan og bygningsloven §21-10 femte ledd. Dersom bygget er omsøkt og godkjent av kommunen, vil det ikke være ulovlig å bruke bygningen selv om ferdigattest eller brukstillatelse mangler.Det foreligger ferdigattest datert 21.08.2007 for bruksendring til bolig. Dette gjelder alle tre boligene i gårdstunet, Aasmund Vinjesgate 7a og b og 6. Denne er endret fra opprinnelige tegninger, se informasjon under innhold. Gjelder i hovedsak loftsetasjen.